Drodzy Widzowie,

 

pragniemy poinformować, że Teatr Muzyczny w Gdyni rozpocznie sezon zgodnie z repertuarem. Przypominamy, że premiera ,,Mistrza i Małgorzaty” została przełożona na przyszły rok. Informacje o procedurze zwrotów znajdziecie Państwo poniżej.
Decyzje związane ze sposobem przeprowadzania spektakli z 50% udziałem publiczności zapadną wkrótce. Poinformujemy o nich najpóźniej 20 września.

Zachęcamy do śledzenia komunikatów i kontaktu z Biurem Obsługi Widzów.

Przypominamy, że w nowym sezonie Regulamin sprzedaży biletów nie ulega zmianie. Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi.

Uprzejmie informujemy, że zwroty za bilety na odwołane spektakle zakupione online oraz opłacone przelewem nastąpią automatycznie na konta bankowe.

W związku z wyjątkową sytuacją i zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020, poz. 568) zwroty za bilety zakupione w kasie biletowej na spektakle, które miały być prezentowane do 30 kwietnia br. zaczynają być realizowane. Zapraszamy w godzinach pracy kasy biletowej.

Zwroty za bilety zakupione w kasie biletowej na spektakle, które miały być prezentowane w maju i czerwcu br. nastąpią w terminie późniejszym, o czym poinformujemy w kolejnym komunikacie. Zgodnie z w/w ustawą zwroty mogą zając do 180 dni.
(25.08.2020)

Aktualizacja 30.09.2020: W dniu 1.10.2020 rozpoczynamy zwroty środków za spektakle, które miały odbyć się w maju i czerwcu.
Aktualizacja 29.10.2020: Od połowy listopada rozpoczynamy procedurę zwrotów za bilety na odwołane spektakle ,,Mistrza i Małgorzaty".

Informujemy, że premiera ,,Mistrza i Małgorzaty" oraz wszystkie spektakle popremierowe zostały odwołane w dniu 10 czerwca 2020 roku. W tym przypadku obowiązują powyżej opisane zasady zwrotu.
 

Bilety na spektakle można kupić w kasach Teatru lub drogą elektroniczną.

Godziny otwarcia kas i telefonicznej rezerwacji biletów w dniach do końca września:

poniedziałek- nieczynne

wtorek 10.00 – 14.00

środa 10.00 – 14.00

czwartek 15.00 – 19.00

piątek 15.00 – 19.00

sobota, niedziela nieczynne

 

Kasa czynna wyłącznie na Nowej Scenie (KASA GŁÓWNA)

 

Poniżej komunikaty o odwołaniu spektakli wraz z datami:

21/05/2020

Drodzy Widzowie,

informujemy, że odwołujemy wszystkie spektakle i wydarzenia w naszym Teatrze do końca sezonu, tj. 7 czerwca 2020 roku.

Czas oczekiwania na zwrot może się wydłużyć. Prosimy o zapoznanie się z informacją.

27/04/2020

Drodzy Widzowie,

informujemy, że odwołujemy wszystkie spektakle i wydarzenia w naszym Teatrze do końca maja 2020 roku.

Czas oczekiwania na zwrot może się wydłużyć. Prosimy o zapoznanie się z informacją.

Zachęcamy do wymiany biletu na voucher o tej samej wartości, do wykorzystania na inne terminy i tytuły oraz do rezerwacji telefonicznej. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

2/04/2020

Drodzy Widzowie,

informujemy, że odwołujemy wszystkie spektakle i wydarzenia w naszym Teatrze do końca kwietnia 2020 roku.

Czas oczekiwania na zwrot może się wydłużyć. Prosimy o zapoznanie się z informacją.

Zachęcamy do wymiany biletu na voucher o tej samej wartości, do wykorzystania na inne terminy i tytuły oraz do rezerwacji telefonicznej. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

23/03/2020

Drodzy Widzowie,

z powodu epidemii, odwołujemy wszystkie spektakle w naszym Teatrze do 15 kwietnia 2020 roku.

Przypominamy, że zwroty za bilety zakupione online oraz opłacone przelewem nastąpią automatycznie na konta bankowe (do 30 dni).

Nasze kasy są nieczynne. Wszystkich Państwa, którzy zakupili bilety na odwołane spektakle w kasach Teatru Muzycznego, prosimy o zgłoszenie się po ponownym ich otwarciu. Na razie, z powodu zagrożenia, zwrot jest niemożliwy.

Uprzejmie prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Zapewniamy, że wszystkie środki zostaną zwrócone.

Niezbędnych informacji udziela Biuro Obsługi Widzów od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00.

Stosujmy się do zaleceń i zostańmy w domu.

14/03/2020

Drodzy Widzowie,

w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego, informujemy, że od dnia 15 marca 2020 roku nasze kasy będą NIECZYNNE do odwołania.

Wszystkich Państwa, którzy zakupili bilety na odwołane spektakle w KASIE Teatru Muzycznego, prosimy o zgłoszenie się po ponownym jej otwarciu.

Uprzejmie prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Zapewniamy, że wszystkie środki zostaną zwrócone. Zwroty za bilety zakupione online oraz opłacone przelewem nastąpią automatycznie na konta bankowe.

Niezbędnych informacji udziela Biuro Obsługi Widzów od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00.

To trudny czas dla nas wszystkich. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wspólnej mobilizacji, będziemy mogli już niebawem zaprosić Państwa, nie tylko do okienka kasy, ale, przede wszystkim, na widownię naszego Teatru.

11/03/2020

Drodzy Widzowie,

zgodnie z zarządzeniem Wojewody Pomorskiego i zaleceniem Marszałka Województwa Pomorskiego zawieszamy działalność od dnia 11 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r.

Spektakl ,,Księga Dżungli" z godz. 12.00 odbędzie się zgodnie z planem.

Spektakl ,,Hairspray" z godz. 19.00 nie odbędzie się.

Premiera ,,Księgi Dżungli" 14 marca nie odbędzie się.

Środki za bilety kupione przez Internet oraz opłacone przelewem zostaną zwrócone na konta bankowe. Nie ma potrzeby przedstawiania ich w kasie.

Po zwroty za pozostałe bilety należy zgłosić się do kas Teatru.

Zwroty przewidujemy do 30 dni.