Dużo wcześniej zanim spektakl Notre Dame de Paris okazał się międzynarodowym sukcesem Riccardo Coccinate cieszył się już opinią jednego z najpłodniejszych i uznanych artystów europejskich.

Riccardo Cocciante jest wyjątkowym zjawiskiem w międzynarodowym przemyśle muzycznym śpiewając nie tylko po włosku, hiszpańsku i francusku, ale realizując dla każdego z tych trzech języków inne produkcje. W wielu krajach niektóre z jego największych sukcesów stały się wręcz klasykami.

Wydał ponad 40 albumów, dał niezliczoną ilość koncertów, współpracował z licznymi uznanymi muzykami, uczestniczył w rozlicznych procesach twórczych na wszystkich polach: od komponowania piosenek przeznaczonych do własnej interpretacji po komponowanie z innymi artystami i dla innych artystów, tworzył castingi i kierował młodymi wykonawcami w swoich „Opere Popolari” , wykazywał się w licznych formach muzycznych: od piosenek po operę, od filmowych ścieżek dźwiękowych po rygorystyczną muzykę teatralną.

Wychował się w środowisku wielojęzykowym – urodził się w Sajgonie (Wietnam) z francuskiej matki i włoskiego ojca, od 11 roku życia mieszkał w Rzymie – poznał wiele kultur i przyjął liczne wpływy przez co udało mu się zdobyć nawet bardzo różniące się między sobą doświadczenia artystyczne.

Jest muzycznym samoukiem, co zakłada stanowczą wolę i dążenie do perfekcji wraz z silnym duchem niezależności i kosmopolityzmu. Dzięki spotkaniu z Luc Plamondonem powstaje idea Notre Dame de Paris. Spektakl odnosi prawdziwy, globalny sukces. Notre Dame de Paris wychodzi poza konwencje tworząc rodzaj spektaklu wierny ideom Cocciante: nowa forma współczesnej „Opera Popolare” , której korzenie tkwią w wielkiej europejskiej tradycji dramatu muzycznego mieszając się z nowoczesnymi technikami koncertów i reżyseriami widowisk live.

Przed Riccardo Cocciante otwiera się jego druga kariera jako kompozytora „Opere Popolari”. Od Piccolo Principe do Giulietta e Romeo podczas gdy Notre Dame de Paris wystawiana w siedmiu różnych językach kontynuuje swój niewiarygodny podbój świata a inne, nowe projekty są na etapie tworzenia …