Urodzony w Quebec Luc Plamondon jest obecnie jednym z najbardziej docenianych autorów we Francji i w Kanadzie.

Po dyplomie z pedagogiki na Uniwersytecie Laval i studiach literackich na Uniwersytecie w Montrealu, Historii Sztuki w Paryżu, Madrycie i Rzymie, Studiach Neofilologicznych w Londynie (gdzie zachwycili go Rolling Stones e Beatles) odkrywa w Berlinie operę. Następnie spędza wędrowny rok w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku uczestniczy we wszystkich musicalach wystawianych na scenach Broadwayu a w San Francisco zachwyca go „Hair”, pierwszy musical rockowy, który będzie bodźcem prowadzącym go po dziesięciu latach do napisania „Starmania”, której paryska inscenizacja będzie prowadzona właśnie przez Toma O`Horgana, słynnego reżysera „Hair”.

Po powrocie do Montrealu w latach 70-tych współpracuje z Diane Dufresne dla której napisze 75 piosenek. Uważany za pierwszego francuskojęzycznego śpiewającego poetę rockowego w latach 80-tych otrzymuje propozycje pracy od artystów takiego kalibru jak Julien Clerc, Catherine Lara, Johnny Hallyday, Riccardo Cocciante i innych. Jego kariera osiąga szczyt w 1992 dzięki „Dion śpiewa Plamondona”, albumowi na jego cześć, dedykowanemu mu przez Céline Dion. Album został sprzedany na całym świecie w dwóch milionach egzemplarzy. Następnie, kariera Luca Plamondona jako autora tekstów zamienia się w karierę autora dzieł muzycznych.

W 1978 powstaje rock opera „Starmania” z muzyką Michela Bergera. Premiera spektaklu ma miejsce w 1979 i natychmiast odnosi ogromny sukces zarówno we Francji jak i w Québecu. Przedstawienie było wystawiane w wielu krajach całego świata dla ponad 6 milionów widzów.

Oprócz „Starmania” Plamondon napisał pięć innych musicali: „Lily Passion”, „La Légende de Jimmy” (1990), „Sand et les Romantiques” (1992), „Cindy” (2002) i oczywiście w 1998 „Notre Dame de Paris”, czyli spektakl, który od ponad 15 lat cieszy się nieustającym międzynarodowym sukcesem na pięciu kontynentach, co skutkowało ponad 10 milionami widzów i odbiorców albumu.

W Quebecu i we Francji Plamondon otrzymuje najwyższe wyróżnienia artystyczne.